Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křížová cesta, Paseka

Příspěvky

Informační letáky o historických památkách městyse Černá Hora

1. 11. 2007

Sdružení pro Černou Horu získalo v letošním roce dotaci od Jihomoravského kraje a poté také dotaci od městyse Černá Hora na přípravu, tisk a distribuci informačních letáků o historických památkách městyse Černá Hora.

V letáku je popsána stručná historie černohorského zámku, kaple sv. Rodiny, křížové cesty a kostela sv. Vavřince, součástí je orientační plán. Netradiční formát a důkladně připravené grafické řešení snad potěší ty, kteří místní památky znají, a přiláká ty, kteří by je poznat chtěli.

 

Křížová cesta - základní informace

19. 10. 2007

ObrazekKřížová cesta se nachází na severovýchodním úbočí kopce Paseka. První z jejích čtrnácti zastavení stojí na okraji přístupové silnice do Černé Hory od Blanska, naproti bývalému panskému Dvoru. ...
 
Celý příspěvek | Rubrika: Křížová cesta, Paseka | Fotografie: 2003 Podzim | Komentářů: 1

Křížová cesta jako příběh pěti let minulých (obnova Křížové cesty v letech 1999 - 2004)

1. 12. 2004

Měsícem září 2004 se v jistém smyslu uzavřel „příběh” či epizoda pokračujícího a delšího příběhu křížové cesty nalézající se v katastru Černé Hory. Na téma objektů cesty bylo v posledních letech napsáno a publikováno mnoho stran textu; mnohem více bylo řečeno slov. „Veřejnost” je zpravena o komplikované a ne zcela šťastné „historii” křížové cesty, která sahá do poloviny předminulého století. Myšlenka opravy a celkové obnovy křížové cesty sahá do závěru 90. let 20. stol.
 

Křížová cesta - poděkování černohorského faráře

30. 11. 2004

V neděli 24. října 2004 odpoledne jsme prožívali v naší obci malou slavnost. Sdružení pro Černou Horu pozvalo naše farníky a občany na „Otevření obnovené Křížové cesty“.
 

Otevření obnovené křížové cesty – z projevu blanenského děkana

24. 10. 2004

Za povšimnutí stojí maličkost, kterou vyslovujeme a možná nedomýšlíme. Křížová cesta se skládá ze zastavení. Když mluvíme o cestě, většinou máme na mysli pohyb, a křížová cesta nám naopak připomíná, že je dobře se zastavit, proto, aby se člověk měl čas zamyslet nad tím, kam se pohybuje, aby náš pohyb životem nebyl zmatený. Právě této křížové cestě dodává zvláštní příchuť silnice, která vede kousek odtud. Tam je pohyb a tady je zastavení. Člověk právě díky hluku aut, který je slyšet pořád, si může uvědomit, že se někam v životě ženeme, někdy nedomýšlíme kam. Tato cesta nám může pomoci zamyslet se nad tím, kam, najít ten správný cíl i způsob, jak ho dosáhnout. Kéž tedy i tato cesta křížová pomáhá všem, kteří tudy budou procházet, aby správnou cestou došli životem k správnému cíli.“
 

Otevření obnovené křížové cesty – úvodní slovo Karla Odehnala

24. 10. 2004

Životní cesta. Téma, které vždy zajímalo a zneklidňovalo člověka. Nebyla to jen cesta pozemská, ohraničená narozením a smrtí. Zde by bylo vhodné připomenout citát Publia Syra – „Smrt není zlá, zlá je jen cesta k ní“.